Obezite

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkmasıdır. Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan vücut kitle indeksi(BMI) hesaplaması kullanılır.  BMI, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. BMI değeri 30’un üzerinde olan kişi obez, 40’ın üzeri olan kişi ise morbid obez olarak kabul edilir. Obezite ölümcül hastalıklar açısından risk faktörüdür.

Obezite cerrahisi için başvuran tüm hastalar endokrinoloji uzmanı,  psikiyatri uzmanı,  tarafından değerlendiriliyor. Gerekli görüldüğü durumlarda hastayı kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları da muayene ediyor.

Obeziteden kurtularak yüksek tansiyon,diabet,   uyku apnesi,gibi hastalıklarda iyileşme sağlayabilir meme kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi hastalıklardan korunabilirsiniz.

Obezite cerrahisi estetik amaçla veya kişinin daha zayıf görünmesi için yapılmıyor.

Obezite  ameliyatına aday olabilmek için kişinin " obez" olması gerekiyor.

BMI’i 40 kg/m²’nin üzerinde olan hastalar

BMI’i 35-40 kg/m² arasında olup tip 2 diabet hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunları olan hastalara mide küçültme ameliyatlarından uygun olan yapılabiliyor.

OBEZİTE CERRAHİ YÖNTEMLERİ

  • Tüp mide ameliyatı
  • Gastrik bypass

Mide balonu, morbid obeziteyi gideren bir işlem ya da obezite cerrahisinin alternatifi değildir. Mide balonu yöntemi sadece morbid obezite cerrahisine hazırlanan aşırı kilolu süper obezlerde, ameliyat öncesinde kilo verme amacıyla kullanılır.