GUATR

Tiroid bezi boynumuzda bulunan hormon üreten bir bezdir. Tiroid bezinin büyümesi guatr olarak adlandırılır. Tiroid bezinin ürettiği hormonlar vücudun tüm sistemlerinin uyum içinde çalışmasını sağlar. Tiroid hormonlarının fazla salgılandığı veya normalden az salgılandığı yani fonksiyon bozukluklarına yol açabilen hastalıkları vardır (Hipertioridi/hipotiroidi). Tiroidin fonksiyon bozukluklarının yanında yapısal bozuklukları ile de sıklıkla karşılaşıyoruz. Tiroid nodülleri, tiroid bezinde oluşan ve bezin normal dokusuna benzemeyen, farklı büyüklükte, yuvarlak veya oval kitlelerdir.

Türkiye Tiroid hastalıklarının endemik yani yaygın görüldüğü ülkelerdendir, nüfusun yarıya yakınında tiroid bezinin çeşitli hastalıkları ile karşılaşıyoruz.

SIKCA SORULAN SORULAR

* Hangi tiroit hastalarını ameliyat ediyorsunuz?

Tiroit nodüllerine YAPILAN 'ince iğne aspirasyon biyopsisi' sonucu KANSER ŞÜPHESİ VEYA kanser teşhisi konmuş hastaları ameliyat ediyoruz. İyi huylu olduğu düşünülen nodül boyutunda büyüme olan hastalara ameliyat öneriyoruz. İyi huylu nodüllerde ameliyat gerektiğini düşündüren büyüklük 3 cm ve üzerindeki büyüklüklerdir.

* Tiroiddeki kitlenin kötü huylu OLUP/OLMADIĞI nasıl anlaşılır peki?

Tiroid de bulunan nodüle iğne biyopsisi yapıyoruz. Bu işlemin hiçbir ciddi yan etkisi yoktur ve hasta için sıradan bir enjeksiyon işlemi kadar rahatsız edicidir. Alınan hücre örnekleri patolog tarafından değerlendiriliyor.

* Hipertiroidi (ZEHİRLİ GUATR) hastaları da ameliyat EDİLİR Mİ?

Hipertiroidi hastaları da ameliyat ile tedavi edilebilir 

* Hastalar Ameliyattan ne kadar sonra TABURCU EDİLİYOR?

Hasta ameliyattan sonraki gün evine dönebiliyor.

* Tiroit kanserlerinde beş kat artış olduğu haberleri doğru mu?

Arttı evet. Amerika'da en hızlı artan kanser türü. 14. sıradan 7. sıraya yükseldi. Kadınlarda görülme sıklığı en hızlı artan kanser. Erkeklerde de, ölümcül kanserler içinde yaşam süresi uzatılamayan tek kanser.